Wij dragen ons steentje bij. Jij ook?
Wat wij doen voor het klimaat
Wij adviseren eigenaren van monumenten over verduurzaming en behoud van hun pand. Voor woonhuismonumenten ontwikkelden we het duurzaam monumentenpaspoort: een praktisch instrument dat inspeelt op de wensen van de eigenaar en de mogelijkheden van het pand. Energiebesparing gaat daarbij hand in hand met meer comfort en biedt een toekomstbestendig perspectief.
In een uitgebreid inspectierapport, dat wij digitaal en duurzaam opleveren via de website duurzamemonumenten.nl, brengen wij de specifieke verduurzamingskansen van woonhuismonumenten in beeld. Met periodieke bouwkundige inspecties beschermen wij monumenten en dragen we bij aan het langdurig behoud van ons cultureel erfgoed. Daarnaast verzorgen wij presentaties tijdens publieksevenementen en informatiebijeenkomsten om kennis te delen en eigenaren te inspireren.
Hoe wij omgaan met energie
In onze herbestemde locatie Het Schuitvlot wekken we een deel van onze energie zelf op met zonnepanelen. Voor woon-werkverkeer stimuleren we elektrisch rijden met een dubbele kilometervergoeding. Tijdens werktijd vergoeden we volledig het gebruik van het openbaar vervoer en voor korte afstanden maken we gebruik van dienstfietsen. In de koudere maanden gaan we bewust om met de thermostaat en bij onze inkopen kiezen we zoveel mogelijk voor duurzame en groene alternatieven. Ook verloopt het groot deel van onze communicatie digitaal. Sinds 2025 beschikken we bovendien over twee elektrische voertuigen in ons wagenpark. Zo zetten we concrete stappen richting een volledig elektrische en duurzame toekomst!
Zeeuwse Klimaatweek 2024
Slimmer energie opwekken en klimaatbewuster leven en werken: steeds meer burgers, organisaties én de overheid dragen hun steentje bij. Toch is er nog veel winst te behalen voor een groener en gezonder Nederland!
Daarom vond in Zeeland van 11 tot en met 17 november de Zeeuwse Klimaatweek plaats. Als trotse Klimaatsupporter deed ook Erfgoed Zeeland natuurlijk mee
Tijdelijk extra subsidie op monumentenpaspoort
In november 2024 startten wij samen met de Zeeuwse gemeenten een drie maanden durende campagne speciaal voor eigenaren van woonhuismonumenten. Zij konden gebruikmaken van een unieke actie: het duurzaam monumentenpaspoort was tijdelijk verkrijgbaar met 250 euro extra subsidie, bovenop de vergoeding van het Restauratiefonds. Ook in 2025 kan het paspoort nog steeds met korting worden aangevraagd via duurzamemonumenten.nl.
Zeeuwse Klimaatweek 2023
Verduurzamingsexpositie
Speciaal voor de Zeeuwse Klimaatweek in het najaar haalde Erfgoed Zeeland de expositie Monumenten verduurzamen? Er kan meer dan je denkt naar Zeeland. Deze reizende expositie van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed was gedurende de hele maand november opeenvolgend te zien in vier gemeenten: Schouwen-Duiveland, Tholen, Middelburg en Hulst.
We zien dit als een uitgelezen kans om met inwoners en beleidsmedewerkers in gesprek te komen over de verduurzamingsmogelijkheden voor monumenten. De expositie was daarom uitgebreid met een eigen infozuil over het duurzaam monumentenpaspoort, nuttig voor alle eigenaren van woonhuismonumenten. Ook was er een 'opengewerkte' maquette te zien van een rijksmonument met diverse isolatietoepassingen in de praktijk, van de stichting ERM (Erkende Restauratiekwaliteit Monumentenzorg).
Duurzaamheidsmarkt
Op dinsdag 31 oktober hield de Monumentenwacht een lezing over het verduurzamen van monumentenwoningen op de Duurzaamheidsmarkt van het Bespaarhuis in Goes.
Ook verzorgden we een lezing voor de gemeente Zierikzee op woensdag 24 januari 2024.
Zeeuwse Klimaatweek 2022
Van 31 oktober tot en met 6 november vond in Zeeland de allereerste Zeeuwse Klimaatweek plaats, een initiatief van de ZB Bibliotheek van Zeeland. Op donderdag 3 november waren we met een infostand van de Monumentenwacht in de ZB in Middelburg te vinden. Eigenaren van woonhuismonumenten konden hier van alles te weten komen over verantwoord verduurzamen, zoals het gebruik van een hybride warmtepomp en andere maatregelen om een monumentenwoning energiezuiniger te maken.
Inspiratie voor monumenteigenaren
Wim Jakobsen, teamleider Monumentenwacht en DuMo-adviseur, vertelde eerder aan monumenten.nl over het gebruik van een hybride waterpomp in een monument. Lees hier zijn verhaal.